שאלות נפוצות

לחצו על השאלה וקבלו תשובה!


מה זה שיאצו?

שיאצו היא שיטת ריפוי שהתפתחה ביפן לפני מאות שנים, מתוך הפילוסופיה והרפואה הסינית. פירוש המילה "שיאצו" ביפנית הוא "לחץ-אצבע". השיאצו הוא תרפיה באמצעות מגע: לחיצות באמצעות כפות הידיים, האמות, הברכיים והאגודלים על גוף המטופלת לאורך מרידיאנים (ערוצי אנרגיה) ועל גבי נקודות צוּבּוֹ (נקודות-דיקור) בגוף, במטרה להביא לאיזון של האנרגיה (צ'י) בגוף.

למעלה

מה זה זן-שיאצו?

זן-שיאצו הוא סגנון טיפול שהתפתח במהלך המאה ה-20 ביפן, ושוכלל על ידי שיזוטו מסונגה. מסונגה היה מטפל שיאצו, פסיכואנליטיקאי וכן עסק במדיטציית-זן ובקליגרפיה. הוא התבונן בעולם המודרני וחש, שכפי שהאנשים השתנו עם השנים, ואורח חיינו רחוק מאוד מלהיות זה שהיה נהוג בסין וביפן לפני מאות שנים, כאשר התפתח השיאצו, כך גם הטיפול צריך להשתנות. מסונגה תפס את האדם המודרני כחלש יותר משהיה בעבר, וראה צורך להתאים את הטיפול כך שהוא יהיה עדין יותר, במגע רחב יותר ועם דגש על הכלה של המטופל.

למעלה

ומה ההבדל בין "זן-שיאצו" ל"סתם" שיאצו?

ההבדל העיקרי הוא בתחושה. בטיפול זן-שיאצו יש דגש על הכלה, ועל עבודה עם החוסר ("קיו") העמוק של הגוף. המטרה בטיפול שיאצו היא תמיד להביא לאיזון בין עודף וחוסר; אך בזן-שיאצו לרוב נחזק את המקומות החלשים, מתוך ידיעה שחיזוק שלהם יביא בהכרח לפיזור האנרגיה ("צ'י") העודפת. מסיבה זו הטיפול בזן-שיאצו בדרך כלל אינו כואב. התחושה בטיפול היא לרוב של רוגע ומעין "ריחוף" בין מצב של שינה וערות.

למעלה

מה זה טיפול שיאצו?

טיפול שיאצו הוא טיפול במגע. הטיפול נעשה על גבי מזרון רחב המונח על הרצפה.

טיפול שיאצו נעשה בלבוש מלא, ולכן מומלץ להגיע בבגדים קלים ונוחים (אימונית או שרוואל).

למעלה

במה אפשר לטפל באמצעות שיאצו?

רבות פונות לטיפולי שיאצו בעקבות בעיות אורתופדיות שונות אשר לא נמצא להן פתרון ברפואה הקונבנציונאלית: כאבי גב כרוניים, צוואר תפוס ומוחזק, כאבי ברכיים, נימול בגפיים ועוד. תהליך טיפולי של שיאצו אכן מסייע מאוד להקל על כאבים, לשפר את איכות החיים, ללמד את הגוף יציבה נכונה ולהקנות את היכולת להרפות.

השיאצו מסייע מאוד גם בבעיות שנחשבות "פנימיות": כאבי ראש, בעיות עיכול, בעיות גניקולוגיות ועוד. לעיתים נראה מוזר ש"לחיצות" על הגוף, הגב והגפיים יכולות לעזור למצבים של עצירות או כאבי-ראש; אך אם נזכור שבזן-שיאצו אנו מחזקים את המקומות החלשים בגוף וכי המטרה היא איזון של מצב האנרגיה (צ'י) בגוף, קל יותר להבין כי המגע מאפשר תנועה עדינה של צ'י אשר חודרת גם אל המקומות העמוקים ביותר של הגוף והנפש.

רבים פונים לטיפול זן-שיאצו מתוך רצון להיטיב את איכות חייהם. האיכות הריפויִית העמוקה והמרגיעה של הזן-שיאצו מהווה מקור הרגעה לנפש סוערת, מקלה על תסמינים של חרדות, דיכאון ואי-שקט, משפרת את המוטיבציה ומעלה את החיוך והשמחה!

למעלה

האם כדי לטפל בשיאצו צריך "כוחות מיוחדים"?


לא. השיאצו הוא עבודה עם הגוף, כלי אשר יש לכל אחד מאיתנו. בשיאצו באה לידי ביטוי האנרגיה של המטופלת, כאשר היא נעה ומתאזנת בגוף. לימוד טיפול באמצעות שיאצו הוא לימוד עבודה עם הגוף, עבודה של תנועה ומגע. אנרגיית החיים (צ'י) היא דבר מאוד מוחשי, וניתן ממש לגעת בה. היכולת הזו היא נרכשת, ובתהליך של טיפול בשיאצו מתפתחת היכולת לחוש את הצ'י ולהפעילה.

למעלה

כמה טיפולי שיאצו אצטרך?


אפשר להגיע לטיפול שיאצו יחיד, לפינוק ולהרגעה. זו חוויה מקסימה ומומלצת! אפשר גם לקנות למי שאוהבים טיפול במתנה.

על מנת לטפל בבעיה ספציפית, אשר נמשכת כבר תקופת-מה, יש לקחת בחשבון שהטיפול בשיאצו יהיה תהליך. לא תמיד ניתן לחזות מראש מה יהיה משכו, אך תמיד יהיה ברור למטופלת מתי הסיבה בגללה הגיעה לטיפול כבר אינה רלוונטית עבורה, ושחל שיפור.

לרוב אני ממליצה על סדרה ראשונית של 12 טיפולים אחת לשבוע, במהלכה ניתן לחוות את הטיפול ואת התהליך ולהיווכח כיצד מתהווה השינוי. כאשר השינוי הרצוי חל, מומלץ להמשיך בטיפולים על מנת להפוך את השינוי להרגל חדש ומשופר.

התפיסה מאחורי הזן-שיאצו היא של בריאות, ולאו-דווקא רפואה. טיפולי שיאצו קבועים מונעים את הצורך ב"אזעקות" לטיפול במקרים אקוטיים. הם מסייעים לשמירה על הבריאות, על היציבה ועל שמחת-החיים!

למעלה

שיאצו מתאים גם לילדים?

כן. אפשר לטפל בילדים בזן-שיאצו, אם כי הטיפול יהיה שונה מזה שניתן למבוגרים, ולעיתים קצר יותר. בטיפול בילדים נדרשת מחוייבות של ההורים למעקב חודשי ולעיתים לפגישות-הדרכה.

למעלה

שיאצו מתאים גם לקשישים? מה עם מצבים של אוסתיאופורוזיס, למשל?

הטיפול בזן-שיאצו הוא טיפול עדין ובמגע רחב. זן-שיאצו מתאים בהחלט גם למבוגרות ולקשישות, כולל מי שסובלות ממחלות כרוניות. הטיפול בזן-שיאצו אינו מהווה סכנה לסובלות מאוסתיאופורוזיס.  זן-שיאצו כטיפול תומך משפר מאוד את איכות החיים של נשים מבוגרות, מקל על כאבים ומחושים, מחזק ומרגיע.

למעלה

איפה נעשים הטיפולים?


אני מטפלת בקליניקה שלי, שממוקמת במרכז תל-אביב.

במקרים מיוחדים (קשישים או אנשים המרותקים למיטתם) אני מגיעה לבית המטופל/ת, באזור מוגבל.

למעלה

אני רוצה לקבוע טיפול. איך עושים את זה?

מתקשרים אלי! 052-3923941

או יוצרים קשר באמצעות הדואר האלקטרוני או דרך הטופס כאן.

את הטיפול יש לקבוע מראש. לא ניתן לקבוע טיפולים לאותו היום.

למעלה